FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
JUNAK 2
Autor Wiadomość
dario 

Wysłany: 2013-11-25, 04:16   JUNAK 2

Po długich przymiarkach relację czas zacząć.
Wybrany szybowiec pochodzi z książki "Elementarz młodego lotnika" Pawła Elszteina, wyd. z 1953r.
Książka jest pełna fantastycznej propagandy radzieckiej, ale jest również źródłem podstawowej wiedzy modelarskiej przynajmniej w odniesieniu do dawnych czasów i metod wtedy stosowanych. Myślę, że modelik oddaje ducha kącika OLDTIMERÓW, które warto wydobyć z mroków zapomnienia.

awiatik 
Senior

Wysłany: 2013-11-25, 09:29   Re: JUNAK 2

dario napisał/a:
Po długich przymiarkach relację czas zacząć.
Wybrany szybowiec pochodzi z książki "Elementarz młodego lotnika" Pawła Elszteina, wyd. z 1953r.
Książka jest pełna fantastycznej propagandy radzieckiej, .

Oj takie to były czasy, jak by nie patrzeć to był1953 rok.
Miło będzie popatrzeć na nowy temat i od razu z naszą polska konstrukcją.
"Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać"

dario 

Wysłany: 2013-11-30, 05:38   

Materiał źródłowy:

dario 

Wysłany: 2013-11-30, 05:45   

W książeczce są zasadniczo 2 małe rysunki, na podstawie których powstaje model.
Rysunki w skali 1:1 tworzone będą na bieżąco przy kolejnych etapach budowy.

dario 

Wysłany: 2013-11-30, 06:05   

Na początek kadłub. Moją deskę montażową stanowi płytka z regipsu pokryta folią do pakowania żywności. Rysunki kreślę ręcznie. Na materiał wybrałem drewno lipowe.
Dodatkowo ze względów mieszkaniowych zdecydowałem się odrobinę pomniejszyć model do 80% wielkości oryginalnej. Postaram się relatywnie obniżyć jego wagę (zobaczymy co z tego wyniknie).

Teraz całość razem.

awiatik 
Senior

Wysłany: 2013-11-30, 10:52   

Ładny ten Junak.
Zastanawia mnie tylko to: dlaczego w wielkości 80%, za duży w oryginale on nie był- jakieś 105-110 cm rozpiętości.
Osobiście bym się pokusił o wymiar oryginalny,teraz jak pisałeś musisz dbać o masę.

dario 

Wysłany: 2013-12-01, 05:24   

Cóż począć, w zasadzie nie mam wcale miejsca na modele, więc im mniejszy tym lepszy. Metr rozpiętości to niby niewiele, ale nawet rodzima jaskółka tyle nie ma, więc żona będzie spokojniejsza. Chciałbym zresztą najpierw przypomnieć sobie jak to kiedyś robiłem, zanim wezmę się za większe gabaryty, a przy okazji zobaczyć czy Junak umie latać ;-) .
Szkielet kadłuba już ożył, wkrótce czas na płozę, komorę balastową i wykończenia.

awiatik 
Senior

Wysłany: 2013-12-01, 11:10   

Ładnie na zdjęciach to wygląda, no zapowiada się ładny model.No fakt Jaskółka jest mniejsza.

p.s.
Żona i modelarstwo w domu. Coś wiem na ten temat, moja szanowna małżonka potrzebowała kilku lat aby się przyzwyczaić do mojej modelarskiej pasji i jak to już wszystko się ułożyło, postanowiłem się zabawić w paralotniarstwo.

TomekW

Wysłany: 2014-02-03, 17:46   

Szykuje się ładny modelik , choć moim zdaniem niepotrzebnie go zmniejszałeś . Dwadzieścia centymetrów różnicy to niewiele , a szybowiec im większy tym lepiej lata .
Choć trochę nie w temacie zapytam : czy w tej książeczce z której zaczerpnąłeś plan są też rysunki innych modeli ?
Pozdrawiam .
TomekW.

dario 

Wysłany: 2014-02-08, 00:00   

W książeczce są małe rysunki modeli szkolych "ORLĄTKO" P.Elsteina i WRÓBELEK" J.Burego oraz 2 szkice konstrukcji ZSRR (gumówka i szybowiec). Brakuje jednak szczegułów (profil, niektóre wymiary, materiał). "WRÓBELKA" zbudował na tym forum już Grzegorz12, prawdopodobnie posiada on duże plany także i "ORLĄTKA", bo to dobry poszukiwacz staroci.
Co do książeczki, był jeszcze załącznik z planami prościutkiego szybowca szkolnego z patyczków (żeberka wyginane nad płomieniem świecy) i równie prostej gumówki, ale w moim egzemplarzu załączników brakuje.
A przy okazji, może ktoś jest w posiadaniu pełnego wydania? Chętnie uzupełniłbym swój egzemplarz o ksero-odbitki załączników.
JUNAK czeka tylko na oklejanie. Potrzebuję jednak chwili spokoju przy kompie na uzupełnienie relacji, co nastąpi, jak głęboko wierzę już niebawem!

dario 

Wysłany: 2014-02-10, 06:21   

Pracy nad kadłubem ciąg dalszy. Płozkę spiłowałem nieco aby niepotrzebnie nie chować materiału w kadłubie, który i tak jest bardzo sztywny i solidny.

dario 

Wysłany: 2014-02-10, 06:24   

Zaczynam skrzydła. Łuki z lipy metodą lamelowania (3 warstwy)

dario 

Wysłany: 2014-02-10, 06:29   

Żeberka wycięte z balsy, listwa spływu- balsa, dźwigary i natarcie - listewki lipowe.

dario 

Wysłany: 2014-02-10, 06:32   

Gotowe skrzydełko

i dokonany do tej pory postęp.

dario 

Wysłany: 2014-02-10, 06:45   

Z kadłubem bawię się nieco dłużej niż to wynika z planów, bo jak powiadają "diabeł tkwi w szczegółach". Postanowiłem skrócić nieco obszar oklejany (kadłub jest i tak bardzo mocny) i wykonać większą (dwusegmentową) komorę balastową. Okładziny z balsy zamiast kartonu.
Zamiast wiercić zwykłą dziurę na balast, wykonałem klapkę, którą przykleję na stałe po regulacji modelu. W ten sposób zachowam kształt noska junaka bez wystającego korka.

A tak to wygląda ogólnie:

Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach